Japon Devi O Kripto Parayı Dipten Biriktiriyor: Yine Aldı!

Son haftalarda Japon borsalarında işlem gören şirketler, Bitcoin rezervlerini hızla artırıyor. Bu eğilime dahil olan Metaplanet, bugün Bitcoin fiyatındaki düşüşe rağmen 42,47 Bitcoin satın alarak agresif bir biriktirme stratejisi sergiliyor. Bu hamle, şirketin Bitcoin’e olan inancını ve uzun vadeli kripto para piyasası planlarını vurguluyor.

Metaplanet, yine kripto para aldı

Japon borsalarında işlem gören şirketler her geçen hafta Bitcoin varlıklarını arttırmaya devam ediyor. Bitcoin fiyatındaki düşüşten faydalanan Metaplanet, bugün erken saatlerde 54.500 doların altına gerileyen BTC fiyatına rağmen 42,47 Bitcoin’i 400 milyon yen (yaklaşık 2,42 milyon USD) karşılığında satın aldı. Japon şirketi Metaplanet, Bitcoin biriktirme stratejisi benimseyerek dikkat çekiyor. Bu hareketi nedeniyle Japonya’nın MicroStrategy’si olarak da anılıyor.

Metaplanet, uzun vadeli finansal stratejisi kapsamında Bitcoin rezervlerini artırmak ve kripto para piyasasındaki konumunu güçlendirmek amacıyla İngiliz Virgin Adaları’nda yeni bir yan kuruluş açarak Bitcoin yatırım stratejisini genişletiyor. Son bir aydan fazla süredir sürekli olarak Bitcoin biriktiren Metaplanet, toplamda 203.734 Bitcoin’i 2,05 milyar yen değerinde yatırımla elinde tutuyor. Metaplanet’in piyasa değeri şu anda 14,5 milyar JPY civarında seyrederken, bilançosundaki Bitcoin varlıkları 2 milyar JPY’yi buluyor.

Metaplanet’in toplam varlıkları içinde Bitcoin’in oranı sürekli yükseliyor ve bazı piyasa analistleri bu oranın yakın gelecekte %100’ü aşmasını bekliyor. Bu cesur adımların arkasındaki isim, Metaplanet’in Bitcoin Stratejisi Direktörü Dylan LeClair. LeClair, son podcast’lerinden birinde, “Japonya’nın Bitcoin benimsemesi için sunduğu olumlu ortam, kurumsal strateji ve büyüme için eşsiz bir fırsat sunuyor” dedi. Ayrıca LeClair, “Metaplanet’in Michael Saylor’ı” olarak da popülerlik kazanıyor.

Bütün gözler hisse senedi fiyatına çevrildi

Metaplanet, Bitcoin stratejisi benimsemesinden bu yana hisse senedi fiyatı önemli kazanımlar kaydetti. Bugün erken saatlerde yaşanan dalgalanmadan sonra, Bitcoin satın alma haberinin ardından Japonya’daki öğleden sonraki işlem seansında %2,5 değer kazandı. 2024 yılının başından bu yana Metaplanet hissesi, şirketin Bitcoin benimseme stratejisinin büyük bir kısmı tarafından desteklenen %382 oranında değer kazandı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, geçen ay Metaplanet hisse senedi fiyatı 107 JPY’ye kadar yükseldi. Bu rallinin daha devam edip etmeyeceği ise merak konusu. Bitcoin fiyatı ise son 24 saatte %5,8 daha değer kaybetti ve 54.420 dolarlık bir günlük en düşük seviyeye geriledi. Ancak bugün Metaplanet’in BTC satın alımı sonrasında kısmen toparlanarak 55.500 dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir